"UCUZ POPÜLİZMLE BELEDİYECİLİK OLMAZ"


Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Çamlıtepe Mahallesi'nde yapımı tamamlanan 20 bin ton kapasiteli içme suyu deposunun hizmete girmesi için düğmeye bastı.

Batman'ın toplam içme suyu depolama kapasitesinin 23 bin metreküp olduğunu ve buna ilave olarak 20 bin metreküplük içme suyu deposu yaparak kapasiteyi yaklaşık iki katına çıkardıklarını belirten Vali Şahin; “Özellikle yaz aylarında fazla kullanımdan kaynaklanan tazyik düşüşü ve üst katlara suyun çıkmaması sorunlarına yeni yapılan içme suyu deposuyla çözüm bulmuş oluyoruz. Normalde 1-2 yılda bitirilebilecek bir inşaatı biz 5-6 ay gibi çok kısa bir sürede tamamladık. Bizler Batman Belediyesini devraldığımızdan beri böyle büyük ve zor meselelerin üzerine gidiyoruz. Daha sempatik kolay işler yapabilirdik, siyasi rantı daha yüksek olan işler yapabilirdik. Ama bizden önceki yönetimlerin pek yanaşmadığı zor, zahmetli ve maliyeti yüksek işlere biz girdik ve büyük meselelerin çözümü için sorunlara adeta neşter vurduk ve vurmaya devam ediyoruz. Bu içme suyu deposu bunlardan birisi. Aynı şekilde bizim şehrimizin çok büyük miktarda asbest boru problemi var. 130 kilometre asbestli boru var ve insanlarımız maalesef bu kanserojen borulardan içme suyu kullanıyor. Biz bir buçuk sene içerisinde 30 kilometre asbestli boru değiştirdik. Keşke bizden önceki yönetimler de ucuz popülizme değil de şehrin gerçek sorunlarına eğilebilselerdi bugüne bunlar çözülmüş olurdu. Eleştiri almayı göze alarak bu büyük sorunların üzerine gittik. Aynı şekilde kanalizasyon ve yağmur suları içiçe geçmişti, hala da öyle. Bunları peyder pey çözmenin gayreti içerisindeyiz. Kanalizasyon ve yağmur suyu Batman'daki gibi birbirine karıştırılırsa ilk yağmurda sokaklar kanalizasyon suyu ile dolar, dizanteri, kolera ve benzeri pek çok hastalık ortaya çıkar. Ucuz popülizimle belediyecilik olmaz. Uğraş verdiğimiz imar, altyapı, içmesuyu gibi büyük işlerin değeri ilerde daha iyi anlaşılacaktır. Hiçbir şekilde bu konuda kimseye sitem yapmıyoruz. Kentsel dönüşümden imara, altyapıdan üstyapıya, parklara bahçelere içme sularına kadar bu şehrin en önemli bünyevi meselelerine neşter vurmaya devam edeceğiz" açıklamalarında bulundu. 
20 bin tonluk içme suyu deposunun devreye alınması için düğmeye basan Vali Şahin, daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Özkan, belediye birim müdürleri ve basın mensuplarıyla birlikte şehrin içme suyunun yüzde 93'ünü klorlayan klorlama merkezine geçti.
Klorlama merkezinin içler acısı bir halde olduğunu, klorlama sistemleri ve klor tüplerinin insan sağlığına zararlı bir halde olduğunu ifade eden Vali Şahin, klorlama merkezindeki bütün sistemleri ve cihazların birkaç hafta içinde 2 milyon liralık yatırımla yeniliyeceklerinin müjdesini verdi.


  • Bu içerik 4907 defa okundu