Saygıdeğer Batmanlı Kardeşlerim;

Bizler; İnsanı yaratılmışların en kıymetlisi olarak gören bir anlayışın ve  “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” fikrini medeniyet idealinin ana teması yapmış bir mirasın temsilcileriyiz. Başımıza gelecek bir kazadan sakınmak, olacaklara şimdiden önlem almak imkân dâhilinde. Ancak, hepimiz doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybıyla sonuçlanan bir engel durumunun da adaylarıyız. 
 
Engellilik, yalnızca engelli fertleri ve onların ailelerini değil, toplumun bütün kesimlerini yakından ilgilendirmektedir. Bu anlamda devletimiz, son yıllarda engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir toplum, engelsiz bir gelecek için ulaşımdan eğitime, çalışma hayatından sağlık hizmetlerine varıncaya kadar her alanda birçok düzenlemeyi hayata geçirmiştir. Bugün güçlü Devletimizin evrensel ölçülerde engelli bireylerini sahiplenme çabası en üst düzeyde kendini hissettirmektedir.
Önlerine çekilen sosyal ve fiziki engeller ortadan kaldırıldıkça ve kendilerine güvenilip fırsat verildiğinde spordan eğitime, sanattan siyasete kadar, hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azimleri her türlü takdiri hak etmektedir. Bu durum göstermektedir ki   engellilik herhangi bir zorluk ve mücadele gerektiren bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil, onu aşmak için mücadele etmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle İlimizde yaşayan engelli kardeşlerimiz olmak üzere, ülkemizdeki tüm engelli bireylerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, engellerin kaldırıldığı bir dünya için herkesin daha çok gayret göstermesi temennisi ile mutlu ve huzurlu güzel günler  diliyorum. 
 
Ekrem CANALP
Batman Valisi
Belediye Başkan V.

  • Bu içerik 537 defa okundu