Değerli Öğretmenlerimiz,

Öğretmen gönül insanı, eğitim ise gönül işidir. Öğretmenlik; sabır, emek ve fedakârlık ister. Meşakkatlidir, zahmetlidir, zordur. Ama meyvesi, hiçbir şeyle kıyaslanmayacak kadar değerlidir. Bu özel günde sevincinizi paylaşıyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Batman’da ve yurdumuzun dört bir yanında görev yapan bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Geleceğe emin adımlarla yürüyen, maddi ve manevi yönden sağlıklı, kendine güvenen bir toplumun var olabilmesi için sabırla çalışan, bilginin güç olduğunu bilen ve bu ilkeler uğruna gayret sarf eden öğretmenlerimiz, kutsal bir vazife icra etmektedirler. İyi bir nesil, iyi yetişmiş öğretmenlerle mümkündür. Bu itibarla hayatımız boyunca etkisini yakından hissettiğimiz, kişiliğimizin ve karakterimizin şekillenmesinde önemli pay sahibi siz değerli öğretmenlerimizin gayretleri her türlü övgüye layıktır. 

Öğretmenler, bir milletin geleceğini, ideallerinin harcını karar ve milletin gelecek nesillerini tezgâhında işler. Öğretmenlik mesleğinin malzemesi insanın ta kendisidir. Bireylerin kişilikleri onların elinde biçimlenir, şekillenir ve hayata hazırlanır. Bu nedenle her meslek sahibinin alın terinde öğretmenin de emeği vardır. Paha biçilemez bir meslek icra eden öğretmenlerin hakkının ödenemeyeceğini Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü en güzel şekilde ifade etmiştir.

Kurtuluş Savaşı sürecinde okulda öğrencilerine, meydanlarda kadın erkek ayırmadan her bir ferde milli şuur aşılayan öğretmenlerimizin Büyük Zafer´in kazanılmasındaki katkıları hepimizin malumudur. Tarihin gururla tanıklık ettiği bu şanlı zafere giden yolda eğitim ordumuzun yaktığı meşale Başöğretmen Atatürk´ün “Muallim hanımlar ve muallim efendiler, Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır.” İfadesi yolunuzu aydınlatmalı ve üstlendiğiniz kutsal görevin nasıl icra edilmesi gerektiği hususunda sizlere yön çizmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; yurdumuzun dört bir yanında görevlerini icra eden tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü tekrar kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş bulunan öğretmenlerimizi ve şehadetle şereflenmiş eğitim neferlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, emekli öğretmenlerimize sağlık ve afiyet, görevi başındaki tüm öğretmenlerimize de başarı ve esenlikler diliyorum.
 
Ekrem CANALP 
Batman Valisi
Belediye Başkan V.
 

  • Bu içerik 563 defa okundu