Batman Belediyesi, tekstil ürünlerinin tamamının geri dönüşüme gönderilmesi için altyapı çalışmalarını tamamladı.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nün il genelinde yaptığı sıfır atık çalışmalarından biri olan ‘Kullanılmış Giysi Toplanması’ projesi hayata geçirildi. Vatandaşların yırtılmış, deforme olmuş, kullanılmış tüm tekstil ürünü giysilerini bu kumbaralara atarak, katma değer sağlanması için çalışma başladı.

Projenin amacı, evde bulunan giysi, ayakkabı, nevresim, çanta gibi tekstil ürünlerinin çöpe veya etrafa atılmayıp, geri dönüşüm fabrikalarına gönderilerek tekstil fabrikalarının ana maddesi olan ürüne dönüştürülmesini sağlamak. Kullanılmış Giysi Kumbarası’na atılacak tüm ürünler çeşitli aşamalardan geçirilerek tekrar kumaşın, giysilerin ana maddesi olan iplik olarak elde edilip geri dönüşümü sağlanacak. 1 kilogram pamuklu tekstil ürününün üretimi için 10.000 litre su kullanılıyor. Geri Dönüşüm Kumbaraları sayesinde on binlerce litre su heba edilmeyecek.

Kent merkezinde vatandaşların yoğun olduğu lokasyonlara yerleştirilen 100 adet kullanılmış giysi kumbarası ile vatandaşların evlerinde atık olarak tuttukları tekstil ürünleri; giysi, battaniye, perde, havlu, çarşaf gibi tüm tekstil ürünlerine dönüştürülecek.

Hatırlanacağı üzere Batman Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü; atık pil, bitkisel yağ, ambalaj atıkları ve elektronik atıklar gibi ses getiren ve çevreci belediye anlayışı benimsemiş birçok projeyi hayata geçirmişti.

  • Bu içerik 1061 defa okundu