Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, TOKİ tarafından inşa edilecek 'Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal Konut' hamlesi olan "İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi" kapsamında Batman merkez ve ilçelerde yapılacak 1850 konut için kur çekimi gerçekleştirildi. 

19 Mayıs Kapalı Spor Salonunda düzenlenen kura çekim törenine katılan Valimiz Ekrem Canalp, yaptığı konuşmada; sosyal konut projesinin Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olduğunu belirterek, “Devletin çok farklı fonksiyonları var. Bu çok farklı fonksiyonlar içerisinde en önemli fonksiyonu nedir derseniz; devletin sosyal devlet fonksiyonudur. Devletin bu fonksiyonu ne kadar önemli ise bundan 100 yıl önce de aynı şekilde önemliydi, bundan 1000 yıl önce de aynen önemliydi. Devletin var olduğundan beri bu fonksiyon her zaman için önemli ve her zaman için kıymetli olmuştur. Çünkü ekonomik hayatın içerisinde, sosyal hayatın içerisinde insanları şöyle kendi grupları içinde ya da sahip oldukları fiziksel özelliklere göre bir tasnife tabi tuttuğunuz zaman toplum içerisinde belli insanlar refahı ve ekonomik olaraktan belli bir büyüklüğü her zaman için ellerinde tutabiliyorlar. Hayatlarını idame ettirmek de evlatlarına iyi bir eğitim vermekte hiçbir sıkıntı yaşamıyorlar. 

Ama her zaman için toplumların içerisinde belli insanlar da oluyor ki onların dışardan mutlaka ama mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Devletin sosyal devlet fonksiyonu da tam burada devreye giriyor. İnsanlarımızın nerede ne tür eksiği varsa o eksiğini tamamlamaya çalışıyor ve bunun için de belli devlet organları kendilerine görev biliyorlar ve bu çerçeveden çalışıyorlar. 

Batmanımıza da her yıl 100 milyonlarca liralık bu şekilde sosyal desteği ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza dağıtıyoruz Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz, Belediyelerimiz ve bütün devlet kurumları kendi imkanları nispetinde bu asli fonksiyonunu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyor çaba sarf ediyor. 

Bugün, bu çaba ve gayretlerden bir tanesini hep beraberce şahit olmak için kura çekim törenini beraberce yapmak üzere burada toplandık. Bu bir açıdan çok anlamlı çünkü Cumhuriyet tarihimiz boyunca elbette bu şekildeki sosyal konut projeleri vardı. Vakti zamanında TOKİ’nin yaptığı projeler vardı ve halende devam eden projeler var. Yurtdışı çıkış harçları ile ilgili gelirlerin de esas itibari ile ilk başlangıç nüvesi bu şekildeki sosyal konut projelerine destek olmak amacıyla başlamıştı. Ama bugün gelmiş olduğumuz noktada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan vizyonuyla ve onun talimatları doğrultunda yapılmış olan bu proje bugüne kadar ki yapılmış olan projelerin en kapsamlı olanı ve en büyük olanıdır ve kapsam oranı itibariyle ve yayılım itibarıyla da sadece il merkezi değil ilçeleri de kapsayan devasa bir cumhuriyet projesi olarak bugün karşımızda duruyor.

Bizler elbette ki bir tarafından devletin taşradaki temsilcisi Vali sıfatıyla, ama öbür taraftan Batman Belediyesi Başkan Vekili sıfatıyla da sayın Cumhurbaşkanımızın aşkla, şevkle, heyecanla başlatmış olduğu bu projeye elbette ki kendimiz de desteğimizi burada vermek zorunda hissediyorum. Bu çerçeve içerisinde yapmış olduğumuz yeni imar planı içerisinde bunun benzeri olacak şekilde sosyal konut projeleri için yer ayıracağız. Ve buradan bugün kurada ismi çıkmayacak vatandaşlarımıza şunları söylemek istiyorum. Bugün belki kurada çıkmış olmamış olabilirsiniz ama inşallah ileriki dönemde imar planında hazırlayacağımız sosyal konut projeleri için ayırmış olduğunuz yerlerden ümit ediyorum ki oradan tekrar bir kura şansınız olabilir. 
Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha böylesi bir hayati projeyi hem vizyonuyla, hem de önderliği ile hayata geçirmiş olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a buradan şükranlarımı arz ediyorum, herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Sağ olun var olun” diye konuştu. 

Proje kapsamında ilimiz merkeze 1030 adet, Hasankeyf ilçemize 200 adet, Kozluk ilçesine 300 adet, Beşiri ilçesine 120 adet, Gercüş ilçesine 100 adet ve Sason ilçesine 100 adet olmak üzere toplam 1850 adet konut inşa edilecek. 

Kura törenine, AK Parti İl Başkanı Akif Gür, kamu kurumlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı

  • Bu içerik 2932 defa okundu