Toplumun farklı kesimleri ile Vali Konağı’nda bir araya gelen Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp ve Eşi Dr. Ayten Canalp, Batman’da faaliyet gösteren berber, kuaför ve güzellik salonları işletmeciliği yapan esnafı kahvaltı programında ağırladı.

Ticaret Bakanlığı’nın, ülke genelinde 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya koyacağı, tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönündeki kararına istinaden; söz konusu esnaf ile kahvaltıda bir araya gelen Vali Canalp, esnaf ile kendileri için hangi günün daha uygun alacağı yönünde görüş alışverişinde bulundu. 

Kahvaltı sonrası bir konuşma yapan Vali Ekrem Canalp, “Ticaret Bakanlığımız Türkiye’de her esnafın haftada en bir gün dinlenmesi konusunda bir karar aldı. Bununla birlikte hem hizmetten faydalanan insanlar hem de hizmeti sunan esnaf hayatlarını rahat, huzurlu ve organize bir şekilde devam ettirebilme imkanına kavuşmuş olacaklar.  Ancak bakanlık bu konuda bir gün belirlemedi, günün belirlenmesi konusunu Valilikler bünyesinde gerekli olan istişareler meslek mensupları ile beraber yapılsın ve yapılan istişareler neticesinde meslek mensuplarımızın beklentilerini karşılayacak gün hangisi ise o gün olarak karar verilsin şeklinde bir karar alındı. Bu çerçevede bugün ki davetimizin asıl sebebi bu konu ile ilgili sizlerin düşüncelerini almaktır. Haftanın bir günü tüm bu meslekler için olabilir veya ayrı ayrı günler belirlenebilir.  Bunun için de sizin fikirleriniz bizim için önemlidir” diye konuştu.  

İşletmelerin iş hacimlerinin haftanın farklı günlerinde yoğunlaşabileceği, tüketici tercih ve davranış kalıplarında farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurularak berber, kuaför ve güzellik salonlarının hangi gün kapatılacağı hususunun değerlendirildiği toplantıda, esnaf tek tek söz alarak hangi günün uygun olacağı konusunda fikirlerini beyan etti. 

Kahvaltı programına; Vali Yardımcısı İbrahim Güneş, Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi ve Batman Belediyesi Zabıta Müdürü Muharrem Kara katıldı. 

  • Bu içerik 1466 defa okundu